قوانین و مقررات

قوانین و مقررات

مسائل عمومی

جی پی اس GPS چیست؟

پاسخ: جی پی اس یا سیستم مکان یابی جهانی (Global Positioning Systems) یک سیستم مکان یابی با استفاده از ماهواره های مرجع است. به این ماهواره‌ها نوستار (NAVSTAR)  نیز گفته می‌شود. جهت شناسایی موقعیت جغرافیایی آنها بین 10 تا 100 متر امکان‌پذیر می‌سازد. این ماهواره‌ها از محاسبات ریاضی ساده‌ای برای پخش اطلاعات استفاده می‌کنند که به عنوان طول و عرض و ارتفاع جغرافیایی، توسط گیرنده‌های زمین ترجمه شده‌اند. جی پی اس در تمام شرایط به‌صورت 24 ساعت در شبانه‌ روز و در تمام دنیا قابل استفاده است، و هیچ گونه بهایی بابت این خدمات اخذ نمی‌شود. ماهواره‌های جی پی اس، هر روز دو بار در یک مدار دقیق دور زمین می‌گردند و سیگنال‌های حاوی اطلاعات را به زمین می‌فرستند

 

آیا ردیاب همان رهیاب است؟

پاسخ: خیر . کارکرد رهیاب با ردیاب بسیار متفاوت است.  کاربرد اصلی رهیاب یا مسیریاب یافتن مناسب ترین مسیر بین دو نقطه است. البته در طی سال های اخیر امکانات دیگری مانند نظارت بر سیستم های داخلی خودرو، یافتن حوادث جاده برای هشدار به راننده و ... به آن اضافه شده است.

اما هدف اصلی ردیاب یافتن و پردازش داده های مربوط به موقعیت جغرافیایی، جهت و سرعت خودرو است. کاربرد ردیاب بسیار فراگیرتر از رهیاب است. به عنوان مثال می توان از آن در سازمان ها و شرکت های حمل و نقل عمومی و خصوصی جهت مدیریت ناوگان و ‌حفظ امنیت خودرو،‌کودکان یا افراد سالمند استفاده کرد.

البته تشابه اصلی ردیاب و رهیاب استفاده هر دو از سیستم جی پی اس(GPS) جهت دریافت مختصات جغرافیایی و مشخصه های حرکتی خودرو است. برای کسب اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

 

مسائل فنی

 

آیا امکان استفاده از سیم کارت های اپراتورهای مختلف تلفن همراه وجود دارد؟

پاسخبله، دستگاه قابلیت پشتیبانی از سیم کارت های اپراتورهای مختلف تلفن همراه(همراه اول و ایرانسل) را داراست. لازم به ذکر است ردیاب خودروی مدل DS-PRO از دوسیم کارت پشتیبانی می کند.

 

آیا به سیستم کامپیوتر و برق خودرو آسیبی می رساند؟

 پاسخ: خیر،‌ هیچگونه آسیبی به سیستم برق و کامپیوتر وارد نمی کند.

 

آیا تداخل و یا مشکلی با دیگر سیستم های محافظتی خودرو ایجاد میکند؟

پاسخ: خیر،‌ با دیگر سیستم های حفاظتی خودرو هیچگونه تداخل کارکردی ندارد. کارکرد دزدگیر و ردیاب کاملاً متفاوت و جدا از هم است.

 

آیا امکان نصب مخفی دستگاه ردیاب در داخل خودرو است؟

پاسخبله،‌ می توان ردیاب خودرو را به صورت کاملا مخفی در خودرو نصب کرد و هیچ شخصی از وجود آن مطلع نشود.

 

ویژگی های عملکردی

 

آیا با استفاده از ردیاب امکان خاموش کردن خودرو از راه دور وجود دارد؟

پاسخ: بله، با ارسال یک اس ام اس و یا حتی از طریق تلفن ثابت (در ردیاب خودروی مدل DS-PRO) می توانید از هر کجای ایران خودروی خود را خاموش کنید.

 

در صورت بالا بودن سرعت باز هم می توان خودرو را با ارسال پیامک یا تلفن ثابت خاموش کرد؟

پاسخخیر، مکانیزم منحصر بفرد خاموش کردن خودرو توسط ردیاب خودروی باعث شده تا این امکان وجود نداشته باشد؛ زیرا باعث رخ دادن حوادث غیر مترقبه خواهد شد. ولی به محض پایین آمدن سرعت تا میزان مشخص، خودرو خاموش می شود.

 

در مکان هایی مثل تونل که موبایل آنتن ندارد دستگاه چگونه کار میکند؟

پاسخ: دستگاه دارای حافظه داخلی است و در مکان هایی که آنتن دهی GSM میسر نیست، اطلاعات در حافظه داخلی ذخیره شده و به محض آنتن دهی مجدد اطلاعات ذخیره شده ارسال می گردد.

 

آیا در هر جای کشور امکان ردیابی خودرو وجود دارد؟

پاسخ: بله، هر کجای کشور که آنتن دهی تلفن همراه میسر باشد دستگاه قابل ردیابی است و کل نقشه ایران در سامانه ردیابی موجود است.

 

آیا امکان ردیابی خودرو در مکان های بسته مثل پارکینگ های زیرزمینی وجود دارد؟

پاسخ: خیر، در این گونه اماکن ارتباط GPS با ماهواره قطع می شود و امکان ردیابی وجود نخواهد داشت. ولی آخرین نقطه قبل از ورود به پارکینگ قابل مشاهد است.

 

آیا به صورت دقیق و فاقد هرگونه خطا است؟

پاسخ: حداکثر تا شعاع 12 متری خطا دارد. لازم به ذکر است ردیاب خودرو  از دقت بسیار بالایی برخوردار است. دقت این ردیاب 5 متر است.

 

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از موضوعات مهم جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.