مقالات

مقالات

حمل و نقل کالا

حمل و نقل کالا و مبحث امنیت

4 نفر 200 بازدید

حمل و نقل کالا

جی پی اس ،مقوله نسبتاً جديدي در صنعت حمل و نقل و جابجايي بار و مسافر و ردیابی به شمار مي‌رود. در این میان سیستم های مختلفی در جهت کنترل ومدیریت ناوگان و اموال طراحی شده اند.

 این سیستم ها با نامهای AVL – AUTOMATIC VEHICLE LOCATION یا FMS – FLEET MANAGEMENT SYSTEM یا سیستم مدیریت ناوگان، شناخته می شوند.

سیستم مدیریت ناوگان سیستمی است که جهت ردیابی، کنترل و مدیریت ناوگان یک شرکت یا سازمان استفاده می شود. مدیریت ناوگان کمک می کند که شرکتها از سیستم حمل و نقل خود اطمینان حاصل کنند و خطرات احتمالی که کسب و کارشان را تهدید می کند به حداقل برسانند.

همچنین از مزایای دیگر جی پی اس خودرو میتوان به بهبود بهره وری، کاهش هزینه های حمل و نقل و تطابق کامل با استانداردها و قوانین کشور اشاره نمود.عملیات مدیریت ناوگان هم بر روی خودروهای اختصاصی و هم بر روی ناوگان تحت کنترل شرکت، قابل اجرا است. دزدگیر و دزدگیر خودرو نیز از دیگر  جی‌ پی‌ اس است.

با توجه به رشد جمعیت و افزایش سفرهای درون شهری، نیاز مردم به سازمان های حمل و نقل عمومی  بیش از گذشته احساس می شود. بنابراین ضروری است تا توجه ویژه ای به این سازمان شود تا در خدمت رسانی مطلوب به شهروندان کارآمدتر عمل کند. با استفاده از جی پی اس های تولیدی مخصوص، می توان شاهد بهبود امور در این سازمان و افزایش رضایت مندی مردم از این سازمان و صرفه جویی فراوان در وقت و هزینه مسافران شد. در زیر به برخی از ویژگی های این ردیاب ها اشاره می شود.

این سازمان ها می توانند با نصب این جی پی اسها روی وسایل حمل و نقل عمومی خود بطور مرتب با راننده وسیله موردنظر در ارتباط بوده و در هر لحظه و هر موقعیت، وضعیت وی را زیر نظر داشته باشند.

همچنین می توانند با مشاهده وسیله مورد نظر در طول مسیر بر نحوه رانندگی و تخلف از موارد مربوطه را مشاهده کرده و با راننده خاطی برخورد لازم را انجام دهند.

راننده وسیله مورد نظر نیز می تواند در هر زمان با سازمان حمل و نقل عمومی ارتباط برقرار کرده و در صورت داشتن درخواست، آن را به مسئول مربوطه در سازمان انتقال دهد.

علاوه بر این، سازمان های مذکور می توانند با نصب این ردیاب ها در ایستگاه های مشخص مردم را از زمان رسیدن وسیله حمل و نقل عمومی مورد نظر به ایستگاه آگاه سازند که این امر باعث صرفه جویی فراوان در وقت مردم خواهد شد.

همچنین در داخل وسیله مورد نظر می توان با استفاده از این ردیاب ها زمان تقریبی رسیدن به هر ایستگاه و مقصد مورد نظر را به اطلاع مسافران رساند.

بنابراین همانطور که به نظر می رسد، این سازمان ها می توانند با تهیه این ردیاب ها گام مهمی در جهت افزایش رضایت مندی مردم و همچنین صرفه جویی فراوان در وقت مردم و نیز صرفه جویی فراوان در هزینه های سازمان خود شوند.

مشاهده نسخه pdf این مقاله

نظرات کاربران

جواد ناروقه

۱۳۹۶/۰۴/۲۲
تست

جواد ناروقه

۱۳۹۶/۰۴/۲۲
تست

جواد ناروقه

۱۳۹۶/۰۴/۲۲
تست

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از موضوعات مهم جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.